| Mounting Style | DIN Rail |
| Probe Voltage | 5V ac |
| Supply Voltage | 24 V dc |
| Overall Length | 84mm |
| Overall Width | 38mm |
| Response Time | 1.5 (Operating) s, 3 (Releasing) s |
| Overall Depth | 49.4mm |
| Minimum Operating Temperature | -10°C |
| Maximum Operating Temperature | +55°C |
| Output Type | Relay |
| Number of Outputs | 1 |
| Series | 61F-GPN-BT / -BC |
| Current Rating | 100 mA |
| Standards Met | CE |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.