| Device Type | Level Switch |
| Mounting Type | Threaded |
| Switch Output | PNP |
| Body Material | Stainless Steel |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Maximum dc Voltage | 36V |
| Maximum Current | 35 mA |
| Maximum Pressure | <10bar |
| Series | LFFS |
| Current Rating | 35 mA |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.