| Device Type | Rotation Paddle Switch |
| Mounting Type | Threaded |
| Switch Output | SPDT |
| Body Material | Epoxy Coated Aluminium |
| Maximum Operating Temperature | 80°C |
| Maximum ac Voltage | 230V |
| Thread Size | G 1 1/2 |
| Maximum Pressure | 0.5bar |
| Series | SITRANS LPS |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.