| Device Type | Liquid Level Switch |
| Mounting Type | Threaded Mount |
| Switch Output | Transistor |
| Body Material | Polysulfone |
| Minimum Operating Temperature | -25°C |
| Maximum Operating Temperature | +80°C |
| Maximum dc Voltage | 15.4V |
| Maximum Current | 2.5 mA |
| Maximum Pressure | 7bar |
| Series | Honeywell LLE STD |
| Current Rating | 2.5 mA |
| Standards Met | CE |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.