| Device Type | Liquid Level Switch |
| Mounting Type | Threaded Mount |
| Switch Output | NPN |
| Body Material | Stainless Steel 316L |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Maximum Operating Temperature | +125°C |
| Maximum dc Voltage | 30V |
| Maximum Current | 7.5 mA |
| Maximum Pressure | 100bar |
| Series | OPTOMAX LLC710 |
| Current Rating | 7.5 mA |
| Standards Met | CE |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.