| Device Type | Radar |
| Mounting Type | 1.5"" G/BSP Thread |
| Switch Output | 4-20mA |
| Body Material | PVDF |
| Cable Length | 5m |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Maximum Operating Temperature | +80°C |
| Maximum dc Voltage | 35V |
| Maximum Current | 20 mA |
| Maximum Pressure | 3bar |
| Gasket Material | FKM |
| For Use With | Liquids/solids |
| Series | VEGAPULS C11 |
| Interface | Bluetooth |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.