| Device Type | Tuning Fork |
| Mounting Type | 1/2" BSP |
| Switch Output | PNP |
| Body Material | Stainless Steel |
| Communication Protocol | IO-LINK |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Maximum Operating Temperature | +100°C |
| Maximum dc Voltage | 30V |
| Maximum Pressure | 64bar |
| Series | VEGASWING 51 |
| Interface | IO-Link |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.