| Series | SGS |
| Beam Resolution | 400mm |
| Component Type | Emitter, Receiver |
| SIL IEC 61508 | 3 |
| PL EN ISO 13849-1 | e |
| Number Of Beams | 4 |
| Protective Height | 1200mm |
| Minimum Scanning Distance | 6m |
| Maximum Scanning Distance | 60m |
| Maximum Response Time | 25 ms |
| Supply Voltage | 24 V dc |
| Length | 1.306m |
| Height | 56.9mm |
| Dimensions | 1306.35 x 52 x 56.9 mm |
| Application | Area |
| Width | 52mm |
| Features | Auto/Manual Start/Restart, EDM, Mounting Hardware Ordered Separately, Scan Codes |
| Terminal Type | 8-Pin Quick Disconnect |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.