| Series | L4000 |
| Component Type | Receiver |
| Minimum Scanning Distance | 0m |
| Maximum Scanning Distance | 10m |
| Safety Type | 4 |
| SIL (IEC 61508) | 3 |
| SIL IEC 61508 | 3 |
| PL (EN ISO 13849-1) | e |
| PL EN ISO 13849-1 | e |
| Peak Wavelength | 660nm |
| Maximum Response Time | 200 μs |
| Terminal Type | M12 Connector |
| Dimensions | M18 x 97.7 mm |
| Product Length | 97.7mm |
| Diameter | M18 |
| Application | Body |
| Features | EDM, Muting |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.