| Series | S3000 |
| Component Type | Laser Scanner |
| Maximum Scanning Distance | 49m |
| Safety Type | 3 |
| SIL IEC 61508 | 2 |
| Maximum Response Time | 60 ms |
| Terminal Type | Screw |
| Dimensions | 185 x 155 x 160 mm |
| Product Length | 185mm |
| Application | Body |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.