| Series | TIM5XX |
| Component Type | LiDAR Sensor |
| Minimum Scanning Distance | 0.05m |
| Maximum Scanning Distance | 10m |
| Peak Wavelength | 850nm |
| Maximum Response Time | 67000 ?s |
| Terminal Type | 1 x Connection Power/Synchronization Output 5-Pin, 1 x Ethernet Connection, 1 x Micro USB Female Connector, 4-Pin M12 Female Connector, M12 Male Connector, Type B |
| Dimensions | 74 x 76 x 86 mm |
| Length | 74mm |
| Height | 86mm |
| Application | Non-Safe Detection & Ranging |
| Width | 76mm |
| Features | Indoor/Outdoor Use |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.