| Encoder Technology | Transducer |
| Stroke | 500mm |
| Supply Voltage | 10 → 30 V dc |
| IP Rating | IP40 |
| Overall Height | 37mm |
| Overall Width | 410mm |
| Overall Depth | 35mm |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Current Rating | 150 mA |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.