| Sensor Style | Block |
| Detection Type | Background Suppression |
| Detection Range | 2 m |
| Output Type | NPNPNP |
| Electrical Connection | M12 Connector |
| Maximum dc Voltage | 30V |
| Terminal Type | M12 Connector |
| Light Source | Red Light |
| IP Rating | IP67 |
| Minimum Operating Temperature | -15°C |
| Maximum Operating Temperature | +55°C |
| Housing Material | ABS |
| Series | PTB |
| Standards Met | CE |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.