| Pressure Reading Type | Absolute |
| Minimum Pressure Reading | 174psi |
| Maximum Pressure Reading | 667psi |
| Accuracy | ±0.15 % |
| Output Type | Analogue |
| Media Measured | Liquid Level |
| Process Connection | UNF 7/16 |
| Supply Voltage | 5 V dc |
| IP Rating | IP67 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.