| Pressure Reading Type | Relative |
| Minimum Pressure Reading | 0bar |
| Maximum Pressure Reading | 16bar |
| Accuracy | ±0.25 % |
| Output Type | Analogue |
| Process Connection | G1/4 |
| Analogue Output | 0 → 5 V |
| Electrical Connection | M12 4-Pin |
| Series | IPS |
| Supply Voltage | 9 → 32 V dc |
| Housing Material | Stainless Steel |
| Mounting Type | Threaded |
| Minimum Operating Temperature | -20°C |
| Maximum Operating Temperature | +80°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.