| Pressure Reading Type | Gauge |
| Minimum Pressure Reading | 0psi |
| Maximum Pressure Reading | 300psi |
| Output Type | mV Output |
| Media Measured | Gas, Liquid |
| Response Time | 0.1 ms |
| Maximum Current | 2 mA |
| Series | 85 |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Maximum Operating Temperature | +125°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.