| Pressure Reading Type | Absolute |
| Minimum Pressure Reading | 0.7bar |
| Maximum Pressure Reading | 35bar |
| Accuracy | 0.25 % |
| Output Type | Analogue |
| Media Measured | Gas |
| Series | 86A |
| Supply Voltage | 4.75 → 5.25 V |
| Minimum Operating Temperature | -20°C |
| Maximum Operating Temperature | +40°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.