| Pressure Reading Type | Gauge |
| Minimum Pressure Reading | 0psi |
| Maximum Pressure Reading | 100psi |
| Accuracy | ±1 % |
| Output Type | Analogue |
| Media Measured | Gas, Liquid |
| Process Connection | 1/4 in - 18 NPT Male |
| Analogue Output | 0.5 → 4.5 V |
| Response Time | 1 ms |
| Series | MEAS MSP300 |
| Supply Voltage | 5 V |
| Housing Material | 17-4PH Stainless Steel |
| Minimum Operating Temperature | -20°C |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.