| Pressure Reading Type | Absolute |
| Minimum Pressure Reading | 0bar |
| Maximum Pressure Reading | 40bar |
| Accuracy | 1 % |
| Output Type | PNP |
| Media Measured | Air, Fluid, Gas |
| Series | A-1200 |
| Supply Voltage | 10 → 32 V |
| Interface | IO-Link |
| IP Rating | IP65, IP67 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.