| Sensor Technology | Capacitive |
| Thread Size | M30 x 1.5 |
| Body Style | Barrel |
| Detection Range | 10 mm |
| Terminal Type | Cable |
| Supply Voltage | 20 → 250 V ac/dc |
| IP Rating | IP67 |
| Length | 62mm |
| Switching Frequency | 15 (ac) Hz, 40 (dc) Hz |
| Maximum dc Voltage | 250V |
| Maximum ac Voltage | 250V |
| Switching Current | 100 mA, 300 mA |
| Maximum Operating Temperature | +70°C |
| Housing Material | PBT |
| Minimum Operating Temperature | -25°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.