| Sensor Technology | Capacitive |
| Body Style | Block |
| Output Type | PNP |
| Detection Range | 5 mm |
| Terminal Type | Cable |
| Supply Voltage | 10 → 30 V dc |
| IP Rating | IP67 |
| Length | 30mm |
| Switching Frequency | 60 Hz |
| Width | 50mm |
| Depth | 7mm |
| Maximum dc Voltage | 30V |
| Switching Current | 15 mA |
| Maximum Operating Temperature | +55°C |
| Housing Material | PBT |
| Minimum Operating Temperature | -10°C |
| Reverse Polarity Protection | Yes |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.