| Sensor Technology | Inductive |
| Body Style | Block |
| Output Type | NO/NC |
| Detection Range | 15 mm |
| Terminal Type | Cable |
| Supply Voltage | 20 to 250 V ac |
| IP Rating | IP67 |
| Length | 140mm |
| Width | 40mm |
| Depth | 40mm |
| Mounting Type | Flush |
| Maximum Operating Temperature | 70℃ |
| Housing Material | PTB |
| Minimum Operating Temperature | -20℃ |
| Standards Met | CE |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.