| Sensor Technology | Inductive |
| Body Style | Block |
| Output Type | PNP |
| Detection Range | 20 mm |
| Terminal Type | Cable |
| Supply Voltage | 10 → 30 V dc |
| Length | 140mm |
| Switching Frequency | 200 Hz |
| Width | 40mm |
| Depth | 40mm |
| Mounting Type | Quasi-Flush |
| Maximum Operating Temperature | 70°C |
| Short Circuit Overload Protection | Yes |
| Minimum Operating Temperature | -25°C |
| Reverse Polarity Protection | Yes |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.