| Sensor Technology | Ultrasonic |
| Thread Size | M30 x 1.5 |
| Body Style | Barrel |
| Output Type | 4 → 20 mA |
| Detection Range | 200 → 4000 mm |
| Terminal Type | M12 - 5 Pin |
| Series | M30 |
| IP Rating | IP67 |
| Length | 110mm |
| Width | 30mm |
| Maximum dc Voltage | 30V |
| Maximum Operating Temperature | 75°C |
| Housing Material | Brass, Nickel-plated |
| Minimum Operating Temperature | -25°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.