| Detection Range | 12.5 mm |
| Light Source | RGB LED |
| Output Type | PNP |
| Maximum Current | 100 mA |
| Switching Frequency | 1 kHz, 3 kHz, 6 kHz |
| Electrical Connection | M12 Male Connector |
| Supply Voltage | 10 → 30 V |
| Terminal Type | M12 Male Connector |
| Series | CS8 |
| Housing Material | Die Cast Zinc, Metal |
| IP Rating | IP67 |
| Interface | PNP Normally Open (NO) |
| Minimum Operating Temperature | -10°C |
| Maximum Operating Temperature | +55°C |
| Mounting Type | PCB Mount |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.