| Sensor Type | PT100 |
| Probe Length | 400mm |
| Probe Diameter | 6mm |
| Minimum Temperature Sensed | 0°C |
| Maximum Temperature Sensed | +50°C |
| Process Connection | Probe |
| Number Of Wires | 3 |
| Accuracy | 3 DIN EN 60751 °C, F0 °C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.