| Sensor Type | PT100 |
| Probe Length | 2.3mm |
| Probe Diameter | 2mm |
| Minimum Temperature Sensed | -50°C |
| Maximum Temperature Sensed | +500°C |
| Termination Type | Solder |
| Probe Material | Platinum |
| Process Connection | Chip |
| Number Of Wires | 2 |
| Accuracy | Class B |
| Response Time | 0.1 s |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.