| Operating Voltage | 24V dc |
| Number of Ports | 8 |
| Number of Ways | 4 |
| Connector Size | M8 4-pin |
| Protocol Type | Profinet |
| Orientation | Straight |
| Series | TBEN-S |
| Communication Protocol | Ethernet |
| Weight | 219g |
| Housing Material | PA6-GF30 |
| IP Rating | IP65, IP67, IP69K |
| Interface | Ethernet |
| Temperature Range | -40 → +70 °C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.