| Force Measured | Compression, Tension |
| Force/ Load Measurement Range | 227kg |
| Sensor Type | Miniature |
| Terminal Type | Wire Lead |
| Housing Material | Plastic |
| Minimum Operating Temperature | -53°C |
| Maximum Operating Temperature | +121°C |
| Force Measurement Range | 227kg |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.