| Force Measured | Compression |
| Force/ Load Measurement Range | 1kg |
| Sensor Type | Subminiature |
| Terminal Type | Wire Lead |
| Length | 3.3mm |
| Housing Material | Stainless Steel |
| Minimum Operating Temperature | -54°C |
| Maximum Operating Temperature | +121°C |
| Dimensions | 9.65 (Dia.) mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.