| Force Measured | Compression |
| Force/ Load Measurement Range | 1000kg |
| IP Rating | IP66 |
| Length | 130mm |
| Housing Material | Stainless Steel |
| Width | 31.8mm |
| Depth | 31.8mm |
| Minimum Operating Temperature | -20°C |
| Maximum Operating Temperature | +60°C |
| Accuracy | OIMLC3 NTEP5000 Class III Multiple cell |
| Dimensions | 130 x 31.8 x 31.8 mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.