| Force Measured | Compression |
| Force/ Load Measurement Range | 250kg |
| IP Rating | IP66 |
| Length | 120mm |
| Housing Material | Stainless Steel |
| Depth | 20mm |
| Minimum Operating Temperature | -20°C |
| Maximum Operating Temperature | +60°C |
| Accuracy | C3 Accuracy Class |
| Dimensions | 120 x 20 mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.