| Force Measured | Compression |
| Force/ Load Measurement Range | 30kg |
| IP Rating | IP66 |
| Length | 150mm |
| Housing Material | Aluminium |
| Width | 40mm |
| Depth | 25mm |
| Minimum Operating Temperature | -20°C |
| Maximum Operating Temperature | +60°C |
| Accuracy | OIML C3 |
| Dimensions | 150 x 25 x 40 mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.