| Force Measured | Compression |
| Force/ Load Measurement Range | 500kg |
| IP Rating | IP66 |
| Length | 76mm |
| Housing Material | Stainless Steel |
| Width | 54mm |
| Depth | 25mm |
| Minimum Operating Temperature | -20°C |
| Maximum Operating Temperature | +60 ℃ |
| Accuracy | C3 |
| Force Measurement Range | 500kg |
| Dimensions | 54 x 25.4 x 76 mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.