| Force Measured | Compression |
| Force/ Load Measurement Range | 5 t |
| Series | SIWAREX WL |
| Terminal Type | Screw |
| IP Rating | IP68 |
| Length | 44mm |
| Housing Material | Stainless Steel |
| Depth | 38mm |
| Minimum Operating Temperature | -35°C |
| Maximum Operating Temperature | +65°C |
| Accuracy | ±0.02 % |
| Force Measurement Range | 5 t |
| Dimensions | 172 mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.