| Force Measured | Compression |
| Force/ Load Measurement Range | 1.5kg |
| Terminal Type | PCB Pin |
| Length | 25.1mm |
| Depth | 4.1mm |
| Minimum Operating Temperature | 0°C |
| Maximum Operating Temperature | +70°C |
| Dimensions | 17.27 mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.