| Force Measured | Compression |
| Force/ Load Measurement Range | 30kg |
| Sensor Type | Low Profile |
| Terminal Type | Cable |
| IP Rating | IP66 |
| Length | 40mm |
| Housing Material | Aluminium |
| Depth | 20mm |
| Minimum Operating Temperature | -10 (Compensated) °C, -30 (Safe) °C |
| Maximum Operating Temperature | +40 (Compensated) °C, +70 (Safe) °C |
| Dimensions | 150 mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.