| Thermistor Type | NTC |
| Minimum Temperature Sensed | -50°C |
| Maximum Temperature Sensed | +120°C |
| Response Time | 2 m/s |
| Probe Diameter | 6mm |
| Probe Length | 40mm |
| Cable Length | 3m |
| Accuracy | 1 % |
| Material | AISI 304 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.