| Thermistor Type | NTC |
| Minimum Temperature Sensed | -40°C |
| Maximum Temperature Sensed | +125°C |
| Response Time | 400 ms |
| Probe Diameter | 1.2mm |
| Probe Length | 7mm |
| Cable Length | 56mm |
| Termination Type | Lead Wire |
| Material | Polyamide |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.