| Power Consumption | 4.2 W |
| Supply Voltage | 12 V dc |
| Action | Pull |
| Maximum Pull Force | 30oz |
| Maximum Stroke | 12.7mm |
| Holding Force | 1.8N |
| Plunger Diameter | 6.35mm |
| Product Height | 23.11mm |
| Product Width | 31.88mm |
| Product Depth | 19.02mm |
| Dimensions | 23.11 x 31.88 x 19.02 mm |
| Coil Resistance | 35Ω |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.