| Power Consumption | 11.5 W |
| Supply Voltage | 12 V dc |
| Action | Pull |
| Maximum Pull Force | 31.1N |
| Maximum Stroke | 25.4mm |
| Holding Force | 2.2N |
| Plunger Diameter | 11.11mm |
| Product Height | 39.18mm |
| Product Width | 50.7mm |
| Product Depth | 41.28mm |
| Dimensions | 39.18 x 50.7 x 41.28 mm |
| Coil Resistance | 12.3Ω |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.