| Power Consumption | 21 W |
| Supply Voltage | 11.5 V dc |
| Holding Force | 120.1N |
| Plunger Diameter | 6.35mm |
| Product Height | 26.29mm |
| Product Width | 47.62 Dia.mm |
| Wire Size | 25AWG |
| Coil Resistance | 6.66Ω |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.