| Power Consumption | 12.5 W |
| Supply Voltage | 13.2 V dc |
| Holding Force | 164.6N |
| Plunger Diameter | 5.53mm |
| Product Height | 21.2mm |
| Product Width | 39.67 Dia.mm |
| Wire Size | 28AWG |
| Coil Resistance | 13.8Ω |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.