| Power Consumption | 7 W |
| Supply Voltage | 13.9 V dc |
| Holding Force | 25.4N |
| Plunger Diameter | 3.96mm |
| Product Height | 14.73mm |
| Product Width | 28.57 Dia.mm |
| Wire Size | 32AWG |
| Coil Resistance | 28.15Ω |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.