| Chemistries Charged | Lead Acid |
| Output Voltage | 6 V, 12 V, 24V |
| Charge Current | 1 A, 2 A, 4A |
| Plug Type | EU, UK |
| Number of Batteries Charged | 1 |
| Input Voltage | 230V ac |
| Batteries Included | No |
| Model Number | ALCT 6-24/4 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.