| Battery Sizes Charged | Battery Pack |
| Chemistries Charged | NiCd, NiMH |
| Number of Cells Charged | 6 → 7 |
| Plug Type | UK |
| Input Voltage | 100 → 240V ac |
| Weight | 400g |
| Output Connectors | Socket |
| Dimensions | 134 x 56 x 33mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.