| Battery Sizes Charged | 12 V, 24 V |
| Chemistries Charged | Lead Acid |
| Output Voltage | 14,4 V, 14,7 V, 15,8 V, 28,8 V, 29,4 V, 31,6V |
| Charge Current | 20 A, 40A |
| Plug Type | UK |
| Number of Batteries Charged | 1 |
| Input Voltage | 220 → 240V |
| Battery Type Charged | Automotive |
| Batteries Included | No |
| Maximum Output Power | 632W |
| Number of Charge Stages | 8 |
| Model Number | MXTS 40 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.