| Battery Sizes Charged | 12 V |
| Chemistries Charged | Lead Acid |
| Output Voltage | 12V |
| Charge Current | 800mA |
| Plug Type | EU |
| Number of Batteries Charged | 1 |
| Input Voltage | 220 → 240V ac |
| Batteries Included | No |
| Battery Type Charged | Automotive |
| Number of Charge Stages | 6 |
| Model Number | XS 0.8 |
| Weight | 400g |
| Dimensions | 142 x 51 x 36mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.