| Battery Sizes Charged | 9V, AA, AAA, C, D |
| Chemistries Charged | NiCd, NiMH |
| Plug Type | EU |
| Number of Batteries Charged | 4 |
| Batteries Included | No |
| Model Number | Universal Charger |
| Charging Time | 18 (9V) h, 3.45 (AAA) h, 5 (C) h, 5 (D), 5.30 (AA) h |
| Dimensions | 185 x 182 x 60mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.