| Chemistries Charged | Lead Acid |
| Output Voltage | 24V |
| Charge Current | 1.2A |
| Plug Type | AC |
| Number of Batteries Charged | 1 |
| Input Voltage | 90 → 264V ac |
| Batteries Included | Yes |
| Maximum Output Power | 36W |
| Number of Charge Stages | 3 |
| Model Number | 2541 |
| Weight | 250g |
| Dimensions | 107 x 67 x 36.5mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.